OTEKON 2016

Aritmetrik PLM ve CONTACT Software olarak OTEKON ’16 kongresine sponsor olduk. Açtığımız standda ilgililer ile PLM ve Endüstri 4.0 konusunda bilgi paylaşma fırsatımız oldu. Aşağıda kongre ile ilgili kısa bir rapor bulabilirsiniz:

Kongre, 23 Mayıs pazartesi sabahı açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarında satır aralarında düşündürücü bir kaç konu konuşuldu. Bunlardan birinin Türkiye’nin bir süredir otomotiv ana sanayinden yeni yatırım alamaması ve mühendislik eğitiminin öğrenciler arasındaki popülerliğinin kaybolması ile ilgiliydi.

Bu iki konunun dışında Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Olcay’ın konuşmasında endüstri 4.0 konusunun öneminden bir kere daha bahsetmesi bizce önemli idi. İlk üçünü kaçırdığımız sanayi devrimlerinin dördüncüsünü kaçırmamak için ısrarlı olduğumuzu bir kere daha görmüş olduk.

Kongrede 180’den fazla bildiri sunuldu. Sunulan bu bildirilerin bir çoğu gerçek hayat problemlerine yönelik uygulama ve ar&ge örneklerinden oluşmakta idi. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki ar&ge projeleri olarak Türkiye’nin bir adım daha ileriyi hedefliyor olmasını beklerdik.

Konuşma aralarında fuaye alanında yapılan sohbetlerde firmaların OEM gereksinimlerini yerine getirmek için canla başla çalıştığını gördük. Bu durum uzun zamandan beri böyle ancak bazı basit hatalar nedeniyle çok büyük zaman ve para kayıplarının yaşanmakta olabildiğini gördük. Bu hataların bir çoğunun verinin doğru yönetilmemesi ile oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Yanlış versiyonda ve USB stickler ile kritik verilerin paydaşlar ile paylaşımı, proje yönetimi araçlarının yeterince kullanılmaması bu hataların başında geliyor. Bu basit hataların kolaylıkla giderilebileceğini biliyoruz. İleriki yıllarda bu sorunların aşılacağını umuyoruz.

Sonuç olarak OTEKON 16 başarılı bir organizasyon oldu. Dikkati çeken tek eksiklik isimliklerde firma bilgisinin olmaması idi. Organizasyon komitesine teşekkür ederiz.

Son Yazılar